Termin „tehnička čistoća“ skovala je automobilska industrija da bi se pozabavila česticama povezanih sa prekidima rada bitnih sistema u automobilskoj industriji. Za razliku od „optičke čistoće“, koja se odnosi na estetski ili vizuelni izgled, npr. farbanje vozila, tehnička čistoća se uvek odnosi na performanse komponenti, sklopova i sistema. Kontaminacija česticama u automobilskoj industriji često nije ograničena na određeno područje, pa prethodno nekritična zona može postati osetljiva i time može umanjiti performanse.
Na primer, čestica na sočivu kamere za detekciju saobraćajnih znakova može izazvati kvar. Slično, provodna čestica od aluminijumskog poklopca elektronske kontrolne jedinice može izazvati kratak spoj na štampanoj ploči i na taj način je može oštetiti.
zahtevi za čistoćom u automobilskoj industriji se često primenjuju na kompletne sisteme, pri čemu se na komponentama najosetljivijim na čestice određuje nivo čistoće i dozvoljene granične vrednosti za sve komponente u sistemu. Što se tiče komponenti, tehnička čistoća se odnosi na specifikacije, poštovanje i verifikaciju graničnih vrednosti, npr. prema težini preostale kontaminacije, broju, vrsti i veličini čestica.
Istovremeno, automobilska industrija toleriše neusaglašenosti samo u opsegu ppm. Nova ograničenja se kontinuirano dodaju postojećim specifikacijama. One su često prilagođene specifičnim zahtevima kompanije ili komponente i njenim performansama. obim njihove primene je ograničen, tj. važe samo u kompaniji i/ili za dobavljače.
Iako je termin „tehnička čistoća“ skovala automobilska industrija, procedure koje se odnose na ispitivanje čistoće prema VDA 19 (tečna ekstrakcija, membranska filtracija i naknadne analize ostatka čestica) su usvojile i druge industrije kao što su medicina, optička industrija, hidraulika i mašinstvo.
ne postoji potpuna čistoća, pa fokus treba da bude na najpraktičnije izvodljivom i ekonomski isplativom rešenju
Monitoring Čistoće okruženja
U skladu sa VDA19, monitoring proizvodnog prostora u fabrici može se vršiti na sledeći način:
Prikupljanje uzoraka: Uzorci se prikupljaju iz odabranih delova proizvodnog prostora i skladišta, uzimajući u obzir kritične tačke procesa, površine i opremu koja se koristi.
Analiza uzoraka: Uzorci se analiziraju u laboratoriji, koristeći odgovarajuće metode i tehnike za merenje i ocenu nivoa čistoće. Ovo može uključivati vizuelni pregled, merenje čestica, merenje vlage ili druge relevantne parametre.
Poređenje sa standardima: rezultati analize se porede sa odgovarajućim standardima i specifikacijama koje su definisane u skladu sa VDA19. Ovo omogućava da se utvrdi da li je nivo čistoće u proizvodnom prostoru u skladu sa zahtevima.
Praćenje trendova: Proizvodni prostor se redovno testira kako bi se utvrdili trendovi u kvalitetu i nivou čistoće. Na taj način se može pratiti da li postoje promene u kvalitetu čistoće i da li je potrebno preduzeti odgovarajuće mere kako bi se održala adekvatna čistoća.
Analiza i interpretacija rezultata: Rezultati monitoringa se analiziraju i interpretiraju kako bi se utvrdile eventualne neusaglašenosti i preduzele odgovarajuće korektivne mere u skladu sa VDA19 standardom.
Sve ove aktivnosti se sprovode u skladu sa VDA19 kako bi se osigurala čistoća proizvodnog prostora i proizvoda u fabrici i kako bi se zadovoljile potrebe automobilske industrije.
Kontaktirajte nas ukoliko vam je potrebno praćenje Tehničke čistoće prostora